Veliki zasloni, snažni procesori, aplikacije koje rade u pozadini, GPS, Wi-Fi, Bluetooth - sve su to veliki potrošači baterije na pametnim telefonima koja zbog toga u prosjeku često izdrži približno jedan dan.
Želite li produžiti autonomiju baterije svog Android pametnog telefona, držite se nekoliko jednostavnih pravila:
Smanjite jakost osvjetljenja zaslona i isključite live wallpapere. U postavkama uređaja postavite automatsko podešavanje svjetline (ili pak smanjite jakost osvjetljenja zaslona na minimum). Osvjetljenje zaslona automatski će se podešavati i prilagođavati okolini u kojoj se nalazite, a osvjetljenje će biti optimalno i sasvim dovoljno. Za pozadinu izbjegavajte live wallpapere koji su veoma atraktivni, ali i dodatni potrošači baterije. Potrošnja baterije ovisi i o vrsti zaslona – AMOLED zaslon primjerice troši manje baterije na crnoj pozadini, LG Nova zaslon troši manje baterije na bijeloj.
Isključite hardverske dodatke koje ne koristite. GPS, Wi-Fi, Bluetooth i 3G zasigurno ne koristite cjelo vrijeme. Aktivirajte ih onda kada ih zaista i trebate! GPS uključite smo kada koristite navigaciju ili Google mape. Ukoliko ne koristite data promet, 3G vam neće trebati. 2G je jednako dobar za glasovne pozive i SMS.
Brzo uključivanje i isključivanje ovih opcija omogućit će vam widgeti koje možete praktično postaviti na početni zaslon. Potražite ih na Android Marketu!
Isključite aplikacije koje se synkaju učestalo. Smanjite učestalost osvježavanja (sinkronizacije) mailova i društvenih mreža (Facebook, Twitter...). Ugrađena e-mail aplikacija (na LG pametnim telefonima ugrađeni e-mail klijent, ali ne onaj od G-maila koji koristi push tehnologiju) troši puno baterije radi učestalog ažuriranja računa (accounta) (svakih 15 minuta). Preporučljivo je, umjesto toga, postaviti ručnu sinkronizaciju. Ipak, želite li automatsku sinkronizaciju, postavite veći vremenski razmak između sinkronizacije.
Za podešavanje otvorite e-mail aplikaciju, odaberite: postavke > željeni račun/account > interval prihvata > preporučamo osvježavanje svaki sat, svakih 4 ili 8 sati. Uvijek možete refreshati i ručno.
Isključite Adobe flash. Ima li vaš Android pametni telefon instaliran Adobe Flash (dostupan od verzije 2.2.) automatski će učitavati svaki komadić web stranice koji je u flashu. Ovu je postavku moguće promijeniti tako da internet preglednik učitava flash samo onda kada vi to želite. U tom slučaju otvorite internet preglednik > odaberite tipku „postavke“ > opcija „omogući dodatke“ > namjestite „na zahtjev“.
Držite vaše aplikacije updejtane. Aplikacije skinute s Marketa ne moraju uvijek biti optimizirane za potrošnju baterije. Developeri obično u novim verzijama dodatno usavršavaju aplikaciju zbog čega aplikacija troši manje baterije. Za podešavanje odaberite: Market > izbornik > „Moje aplikacije“. Ovdje aplikacije možete ručno ažurirati ili podesiti automatsko ažuriranje. Preporučamo vam automatsko ažuriranje. Ne zaboravite da se ažuriranjem spajate na Market, što znači da vam je potreban data promet ili WiFi internet veza.
Riješite se neželjenih aplikacija i widgeta! Osim što zauzimaju memoriju vašeg telefona, aplikacije mogu raditi samostalno u pozadini, automatski se pokretati uključenjem telefona i tako dodatno trošiti procesorsku snagu i energiju telefona. Činjenica da widgeti (naizgled neaktivno!) čuče na vašem zaslonu, ne znači da ne troše energiju. One koje povlače update statusa u pozadini (čak i oni lijepi i animirani!) isključite ili – još bolje – izbrišite.
I još...
Koristite RSS? Smanjite učestalost njihovog osvježavanja! Ukoliko koristite MS Exchange, podesite ga slično kao što ste podesili i e-mail aplikaciju (vidi gore). Ne dopustite da se baterija previše ugrije npr. ostavljena suncu. Želite li biti napredniji korisnik, preuzmite s Marketa neku od „Task Manager“ aplikacija.
I ne brinite hoće li vaš pametni telefon krajem dana ostati bez napajanja!
Trenutno nema komentara.